Ahojte

Volám sa Alexander, ale všetci ma volajú Alexík.

Som síce malý chlapček, ale energie mám na rozdávanie. Som veľmi rozumný a inteligentný. Všade behám, lietam, smejem sa a robím radosť všetkým kam prídem. Rodičia ma milujú celým srdcom a preto mi nedávajú najavo, že som trošku iný ako detičky v mojom veku.

Narodil som sa v auguste 2018 ako prvé dieťatko mojich mladých rodičov. Už v brušku mi zistili veľa diagnóz, ktoré sa našťastie nepotvrdili po narodení, ale napriek tomu mi ich ešte veľa ostalo.

Narodil som sa s rázštepom pery a kompletným rázštepom mäkkého a tvrdého podnebia, čo mi nedovolilo papať. Preto som mal nosogastrickú sondičku.

Mám vadu na srdiečku, oneskorený vývoj reči, displastické ušnice, očnú vadu s názvom koloboma a mám hypotóniu svalstva, preto zaostávam v hrubej motorike, takže som začal chodiť až keď som mal 2 roky. Operáciu podnebia sme museli viackrát odložiť kvôli pandémii a nakoniec sa aj tak zistilo, že mám hemofíliu, ktorá mi nedovolovala operáciu podstúpiť bezpečne, preto som podstúpil dlhú predoperačnú liečbu a našťastie po tri a pol roku môjho života sa podarilo podstúpiť túto dôležitú operáciu ktorú som zvládol na výbornú aj vďaka mojim rodičom ktorí sú stále so mnou.

Pani doktorka ma nepustila do škôlky ku kamarátom, pretože moja chôdza je nestabilná, okrem toho bývam často chorý, a môj najhlavnejší problém je, že nerozprávam a to už mám 4 roky, preto veľa času trávim doma s mojou maminkou.

Môj veľký sen mať psíka sa mi splnil. Maminka a ocko  mi kúpili malého psíka ktorému sme dali meno Teo. Najprv som si nevedel zvyknúť, že Teo bude už navždy s nami ale teraz sme už nerozlučná dvojka. Sme najlepší kamaráti a hneď mi je veselšie. Vďaka Teovi sa nikdy nenudím.

Dva roky po sebe sme boli na delfinoterapii v Turecku ktorá mi veľmi pomáha. Každým rokom ma posunula ďalej. Prvý rok  som si výrazne zlepšil hrubú motoriku a tento rok som sa zase výrazne posunul v psychomotorickom vývoji. Po terapii som vnímavejší, menej sa bojím neznámych vecí, viem písať aj počítať ale všetko len písaním na papier, pretože nepoviem vôbec nič. 

Veľmi rád plávam . Tento pobyt v Turecku na Delfinorapii by som si veľmi rád zopakoval aj budúci rok, pretože viem že mi určite pomôže v mojej diagnóze a budeme sa usilovať o rozhýbanie mojej reči.

Na čo sa by sa prostriedky využili:

Delfínoterapia

Alexíkovi sa úspešne podarilo absolvovať svoju druhú delfinoterapiu v Turecku. Po tejto terapii bolo viditeľné nesmierne zlepšenie v oblasti hrubej motoriky a aj mentálneho vývoja.

Ďalšou v poradí treťou návštevou sa budeme usilovať o naštartovanie rečového vývoja a dúfame, že začne konečne rozprávať a komunikovať.

Rehabilitácie - Centrum R1

V rámci bydliska  chodíme cvičiť a rehabilitovať práve do tohto centra.

Návštevami R1 a pravidelnými cvičeniami v tomto centre bojujem proti hypoónii svalstva. Preto sa citeľne zlepšila stabilita a svalový tonus, vďaka čomu Alexík začal konečne sám chodiť.

Toto centrum ponúka aj terapiu na biofeedback ktorá by mohla zlepšiť komunikačné schopnosti nášho Alexíka, pozornosť a taktiež jeho psychomotorický vývoj na vekovú úroveň jeho rovesníkov. Táto terapia je finančné náročná.

Adeli Centrum

Vďaka návštevám Adeli sa v prvom roku života zlepšili vyhliadky na ďalší Alexíkov vývoj po motorickej stránke, ale aj sa podarilo uľahčiť problémy súvisiace s Bellovou obrnou tvárového nervu.
Rozdiely v mimike sa minimalizovali oxygenoterapiou a magnetorapiou sa zároveň regenerovali nervové zakončenia v postihnutej tvárovej oblasti a v oblasti rázštepu.

Alexík dovŕšil dostatočný vek na absolvovanie terapie v hyperbarickej komore, ktorá by mala ešte výraznejší vplyv na regeneráciu poškodených nervových zakončení a taktiež dostatočnú výšku na podstúpenie terapie v obleku na zlepšenie jeho hrubej motoriky.

2%

Venujte mi 2% z Vašich daní, pretože Vás to nebude nič stáť a mne to veľmi pomôže. Buď podporíte niekoho Vašimi percentami alebo podporíte štát, ktorý nás – špeciálne detičky, nepodporuje.

Preto sme častokrát odkázaní na Vaše % a Vašu pomoc.

Peniaze, ktoré Vašimi 2% z dane získam, použijem na potrebné terapie a rehabilitácie.

Ďakujem každému, kto sa mi rozhodol akýmkoľvek spôsobom pomôcť.

oz Alexander Malý

IČO: 54350891
sídlo: Švermova 1821/23
974 04 Banská Bystrica

Ďakujem že ste si ma vypočuli ☺